Warning: Undefined property: Joomla\CMS\Table\Extension::$manifest_cache in /data/web/virtuals/272000/virtual/www/domains/vareni.lukul.cz/libraries/src/Updater/Updater.php on line 359

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /data/web/virtuals/272000/virtual/www/domains/vareni.lukul.cz/libraries/src/Updater/Updater.php on line 361
Vaření - Vaření Lukul.cz

Warning: Attempt to read property "id" on null in /data/web/virtuals/272000/virtual/www/domains/vareni.lukul.cz/components/com_content/views/category/view.html.php on line 271

Warning: Undefined property: Joomla\CMS\Categories\CategoryNode::$introtext in /data/web/virtuals/272000/virtual/www/domains/vareni.lukul.cz/plugins/content/extravote/extravote.php on line 184
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnoceni 0.00 (0 Hodnoceni)

Hledáte inspiraci co dnes vařit? Zkuste třeba tyto recepty

A nebo si nevíte rady jak co vařit

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnoceni 1.60 (5 Hodnoceni)
Jak vařit čočku - 1.6 out of 5 based on 5 reviews

Dříve než začneme s vařením čočky, je důležité čočku propláchnout a vybrat případné nečistoty a kamínky, které se při zpracování do čočky dostaly. Čočka má ze všech luštěnin (fazole, hrách, soja) tu výhodu, že se nemusí nechávat namáčet přes noc. Čočku stačí namočit jen na jednu hodinu, i když delším namáčením nic neztratíte, spíše získáte kratší dobu vaření.

Jak dlouho vařit čočku?

Čočku solte až po uvaření (doba vaření se ještě zkrátí). Přibližně za půl hodiny byste měli mít čočku vařenou. 

jak vařit červenou čočku?

Červená čočka se vaří ještě rychleji než čočka obyčejná (zelená). V podstatě červenou čočku ani nemusíte dopředu vařit, pokud plánujete její nějakou další úpravu. Bez problému ji uděláte, když ji přihodíte na smaženou cibulku a podusíte s trochou vody a dalšími ingrediencemi dle vaší chuťi.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnoceni 5.00 (1 Hodnoceni)
Jak vařit těstoviny - 5.0 out of 5 based on 1 review

Při vaření těstovin používejte dostatečné množství vody, protože varem zvětší svůj objem. Na 10 dkg počítejte asi 1 litr vody. Těstoviny nasypte do osolené vroucí vody, zamíchejte a vařte na mírném ohni. Pokud vodu osolíte těsně před tím, než do ní těstoviny vhodíte, urychlíte dobu, která je potřeba, aby se voda přivedla k varu. Osolená voda se začne vařit o poznání pomaleji. Na 1 litr vody stačí asi půl lžičky soli.

Jak dlouho vařit těstoviny?

Doba vaření u těstovin je různá. Špagety většinou 5 až 6 minut, ale dobu vaření zjistíte většinou na obalu. Pokud máte těstoviny domácí nezbývá než je ochutnávat. To je ostatně bezpečnějí i u kupovaných, aby se těstoviny nerozvařily. Těstoviny po ochutnání musí ještě trochu odolávat stisku zubů, aby byly al dente. Těstoviny ihned slejte, neproplachujte a co nejdříve podávejte.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnoceni 4.75 (2 Hodnoceni)
Jak vařit brambory - 4.5 out of 5 based on 2 reviews

Rady pro vaření brambor

Nejzdravější je vařit brambory ve slupce, protože pod ní je nejvíce vitamínů a cenných živin. Pokud jsou ovšem brambory staré a nebo začínají klíčit, musíme je klasicky oškrábat, protože se v nich na jaře začíná vytvářet jedovatý solamin. Největší koncentrace solaninu je v klíčkách a v zelených částek brambor, proto nikdy nepoužíváme z části zelené brambory. Jedovatý solanin vytvářejí brambory jako ochranu před škůdci.

Nové brambory se snáze očistí, když je nejdříve namočíme na čtvrt hodiny do studené osolené vody. Můžeme je také krátce spařit a potom ihned zchladit studenou vodou.

Vaření brambor

Brambory vkládáme do vroucí vody, osolíme a dále vaříme na mírném ohni 15 až 20 minut. Brambory můžeme také zalít studenou vodou, osolit, přidat kmín a přivést k varu a poté vařit asi 20 minut. Zda jsou už hotové vyzkoušíme vidličkou. 

Vaření brambor a jejich ochucení

Brambory většinou jen solíme a přidáváme kmín. Pro změnu a vylepšení můžeme přidat třeba libeček, který jim dodá příjemnou chuť nebo pár stroužků česneku, kopr nebo celerovou nať. Někdo přidává i kousek másla nebo olivového oleje. Prý se tak zachová více živin a vitamínů.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnoceni 5.00 (1 Hodnoceni)
Zeleninové polévky - 5.0 out of 5 based on 1 review

Tady je několik rad, jak bychom měli postupovat při přípravě zeleninových polévek

Zeleninové polévky bychom měli konzumovat nejlépe ihned po uvaření, abychom získali co nejvíce vitamínů. Vitamíny totiž velmi rychle mizí. Údajně po třech hodinách unikne z polévky až polovina vitamínů. 

Pro udržení vitamínů je nejlepší vařit polévky v nerezovém nádobí a co nejméně je odklápět.

Kombinovat můžeme různé druhy zeleniny. Zeleninu můžeme před vařením na chvíli osmažit na trošce oleje. Zintenzivníme tak její chuť. 

S kořením to nepřeháníme. Raději si vychutnejme přirozenou chuť zeleniny, kterou je škoda kořením přehlušit.

Zeleninové polévky vylepšíme a ozdobíme nasekanou petrželkou, celerovou natí, libečkem nebo koprem. Přidáváme vždy až do hotových polévek.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnoceni 5.00 (1 Hodnoceni)
Jak na přesolenou polévku - 5.0 out of 5 based on 1 review

Každému se může stát, že se mu takzvaně utrhne ruka a přesolí polévku. Tady jsou dva tipy, jak na přesolenou polévku.

Dejte na lžíci kostku cukru a ponořte ji do polévky. Jakmile se začne rozpouštět, tak ji vyndejte. Cukr na sebe dokáže navázat přebytečnou sůl. Můžete opakovat, dokud nebudete s výslednou chutí polévky spokojeni. 

Další radou je hodit do polévky syrový brambor a nechat ho chvilku v polévce vařit. Brambor by na sebe měl také přebytečnou sůl navázat.

Go to top